W piątek strajk ostrzegawczy na kolei. Spór o u…

W całym zamieszaniu dotyczącym zniżek na przejazdy dla kolejarzy, nie podaje się prawdziwych informacji dotyczącej emerytów, Jakoś uchodzi uwadze fakt, że emeryci kolejowi w decyzji przyznającej emeryturę poza określeniem wielkości emerytury w złotówkach (pkt. 14 decyzji) w punkcie 16 znajduje się ” z TYTUŁU EMERYTURY ustalonej niniejszą decyzją, przysługuje Panu(i) prawo do kolejowej opieki lekarskiej, do bezpłatnych i ulgowych przejazdów i przewozów kolejami oraz deputatu węglowego w ilości 150 kg węgla miesięcznie(ekwiwalent pieniężny)” Powtarzam z „TYTUŁU EMERYTURY” czyli jest to część emerytury.

Wraz z przechodzeniem na emeryturę otrzymaliśmy dożywotnią legitymację emeryta, upoważniającą do bezpłatnych (lub ze zniżką), przejazdów kolejami.

Według mnie, zabranie nam prawa do bezpłatnych przejazdów jest równoznaczne z uszczupleniem naszych i tak mizernych emerytur.

Jest to ewidentne zabranie praw nabytych.

Z tego co wielokrotnie słyszałem emerytury są gwarantowane przez Państwo. Jak w świetle tego wyglądają te gwarancje.

Żadnego emeryta nie powinny obchodzić zmiany organizacyjne jakie przeprowadzono na kolei. Wydana decyzja o przyznaniu emerytury przyznawała prawo do bezpłatnych przejazdów i wydaje mi się, że jest to wyłącznie problem do ZUS-u który przejął wypłaty emerytur po zlikwidowaniu kolejowego biura zajmującego się tą sprawą jak to zorganizować. Najprościej było jednak walnąć po kieszeni emerytów zabierając im część świadczeń emerytalnych, zmusić ich do corocznego biegania za nowymi legitymacjami, wpłacania kilkunastu złotych na znaczki i tp. Teraz zamiast kilkunastu złotych wymyślono już wpłatę prawie 300 złotych. Podstawowe pytanie co na to związki zawodowe, co na to Rzecznik Praw Obywatelskich. Z przykrością stwierdzam, że dziennikarze przeprowadzający wywiady z politykami nie są do tego przygotowani i nie maja pojęcia o czym maja rozmawiać. Ani jeden dziennikarz nie zapytał Ministra Nowaka na ten temat.

Z nieukrywanym zdziwieniem słuchałem wywodów Pana Krzysztofa Mamińskiego, który swojego czasu był znanym działaczem Solidarności Kolejowej a teraz chyba już wygodnie mu było o tym zapomnieć.

Powered by WPeMatico