Ale może Rostowski ma rację ?

wyborcza.biz/biznes/1,100896,13293609,Polska_zwalnia__Mniej_produkujemy__mniej_kupujemy.html#BoxSlotII3img

„grudniowe zakupy Polaków spadły o 2,5 proc,

-Nie rosną wynagrodzenia, rośnie bezrobocie. W rezultacie mniej konsumujemy – tłumaczy Ryszard Petru,

– W zeszłym roku po raz pierwszy od lat spadła sprzedaż oleju napędowego

-wydatki na towary i usługi stanowią aż 60 proc. naszego PKB

A co na to Rostowski ?Wczoraj minister finansów Jacek Rostowski zasugerował niezależnej Radzie Polityki Pieniężnej kolejną obniżkę stóp procentowych. Tańsze kredyty miałyby pobudzić wzrost PKB.”

I to ma sens. Obniżka stóp procentowych może sprawić, że jakiś zakład przemysłowy zaciągnie tańszy kredyt na kilka milionów złotych i naprodukuje towarów których nikt nie kupi bo za co ?

Ale może także sprawić że bezrobotny Kowalski zaciągnie tańszy o 1000 zł kredyt i zakupi sobie samochód za 100 tys złotych lub sprawi sobie nowy telewizor a może pralkę.

A może Kowalksi kupi od dewelopera mieszkanie z myślą o późniejszym zarobku ? Tylko że za chwilę zaczniemy obserwować wyludnianie niektórych regionów a mieszkania będą do wzięcia jak w Bornem.

==============================================================

„Skoro legislacja ma stanowić rzeczywiste prawa, to muszą one wyrażać nie wolę prawodawców, lecz wynik racjonalnej dyskusji(…)Im bardziej rząd jest demokratyczny, tym bardziej zabiega o rzeczywistą zgodę na swoją politykę, a zabiegając o nią – powstrzymuje się od manipulacji propagandowych.”

JOHN H. HALLOWELL „Moralne podstawy demokracji”

Powered by WPeMatico